Altmõisa külalistemaja tundeline toidublogi

Kuldmune hakkab tulema

vanakana

Pildi tegi Kristjan Leppik

Kanadega on nüüd nii, et kevadeks on neid erinevatel põhjustel alles kümme, pluss kaks kukke. Kanu on ilmselgelt vähe selleks, et meie munavajadust ilusate kollaste munadega katta. Ja kukkesid on üks liiga palju. Valge kukk Magnus on lihtsalt väga uhke isend ja (täiskasvanud) laste lemmik. Aabitsakukk on jällegi minu lemmik. Kuidagi on nad oma haaremites kokku leppinud, omavahel ei kakle.
Möödunudtalvised brahmatibud osutusid ülekaalukalt kukkedeks ja sai ikka vaeva nähtud, et osadelegi nendest ilusatest poistest hea kodu leida. Mordor läks Saaremaale ja ilutseb aegajalt FB-s. Üks kukkedest läks meie piimatädile, kellel küll enam lehma pole, aga kanad veel on. Üks eriti kauni sulestikuga isend kolis kanafoorumi kaudu kuhugi Rakvere kanti kellegi kanafanaatiku juurde. Teised söödi ära, elu on selline. Mina ei söönud, lihtsalt ei saa oma looma süüa, lõuad ei liigu, ehkki ma saan aru, et iga kana sureb kord ja enne seda on meie omad küll õnnelikud olnud.
Sellist kadu elavjõus, mida tuleks vist siiski loomulikuks pidada, me ette arvata ei osanud. Möödunud suvel leidis üks ports tibusid otsa murdjainstinktiga koera lõugade vahel. Oli väga kurb. Sõprus koeraomanikuga jäi siiski alles, no juhtub vahel. Talvel tegi kanakari omavahel olles ühele kanale kambaka ja nii see hulk tasapisi kokku kuivas.
Eile-täna võtsime juurde kümme noort äntukat ja kakskümmend auruacantibu. Äntud hakkavad munele, aga aurucana puhul muidugi jälle ei tea, kes on kukk, kes kana (kes noor, kes vana), aga küll iga asi omal ajal selgub. Ega nad kõik ikka kuked ei ole. Ja äntud on sel aastal ka paremini koheldud ja korras närvidega.

DSC_6470
Praegused kanad munevad erinevat tooni ja suurusega helebeežist helepruunini ja valgeid mune, nii et omades siiski mingit värvitaju, ma sellel aastal enam lihavõttemune ei värvinud, vaid ainult keetsin. Ei raatsinud neid imeilusaid toone ära kaotada. Nüüd tuleb järgmisteks pühadeks helesiniseid ja šokolaadipruune mune ka. Vau! Ja kui meil õnne on, ning keegi nendest elavhõbedapallidest järgmisel suvel ei suuda teisiti, kui hakkab hauduma, siis sellest segust peaks tulema rohelisi mune. See on jälle nii, et enne ei usu, kui olen ise näinud.
Me küll üritasime kõiki vanu kanu personaalselt kohelda ja kõigile nimed panna, aga nagu ma kahtlustasin, ei osutunud see võimalikuks. Kehtiv nimi on ainult Lindal, ja tema on eksimatult äratuntav oma väikese kasvu ja asjaliku oleku poolest. Tema munes ka esimese muna ja nii ongi kõik munad meil Linda munad, mis ilmselgelt ei saa tõsi olla.

oglarka ounaga
Sel kevadel sai nime ka Boglarka, pildil koos õunaga. Boglarka on kana, kes ise võttis endale vabaduse ja keeldus kanaaeda tagasi minemast. Sirley alguses arvas, et me ei saa lihtsalt kanaga hakkama, aga kui oli ise paaril õhtul tagaajamist korraldanud, andis temagi alla ja ütles hämmastunult – see kana tõepoolest ei lähe aeda. Ja nüüd siis kõnnib Boglarka ümber maja, öösel magab koerakuudis, kus Villu keeldub magamast. Kui keegi mööda läheb, siis klogiseb Boglarka õrnalt ja ütleb, oota mind, ma tulen sinuga! Aga kuna tema programmis on ilmselt väike viga, siis tavaliselt unustab ta poolel teel oma eesmärgi, leiab mingi ussikese ja lõpetab selle elupäevad. Kuni jälle keegi mööda läheb.
Sülle Boglarka ennast võtta ei luba, mälestus vangipõlvest on veel elav, aga oma uueks karjaks on ta õuel liikuvad inimesed ja loomad kuulutanud küll, kaasa arvatud koera ja kolm kassi. Nende viimaste peale ma tema asemel ei panustaks, aga eks ta ise teab.
Ma ütlesin Boglarkale, et rebaste vastu ei anna ma talle mingit garantiid, aga tema valis ikka vabaduse.
Kanamaja kohta võin öelda, et see õigustas ennast talvepakases igati. Üht teist tuleks muuta, ikkagi pilootprojekt, aga muidu – tubli töö. Eelkõige tuleks muuta laemaalingut, ladina keeles on kahjuks viga sees. Kahekordne puupakkudest õhuvahega savimaja oli kanade jaoks täiesti piisavalt soe, kellelgi hari ära ei külmunud.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: