Altmõisa külalistemaja tundeline toidublogi

Suvekohvik

Nüüd ei ole enam pääsu suvekohvikust. Soojade ilmadega on kohvikulised tee külalistemajja juba ise üles leidnud.

Seda enam, et erandkorras seisis meie suvekohviku silt pool talve hanges Parila teeotsas, lubades 7,5 km pärast muinasjutulisi maasikaid ka lume alt.  Sügisel oli ikka plaan silt korralike inimeste kombel maha võtta, aga kui uus aasta rohelise muruga peale tuli, siis mõtlesime, et las ta olla pealegi, et ongi nagu suvi.

Olgu siis praegu teada antud, et jälle on see tund, mil seisev kell näitab õiget aega. Muidugi, nüüd kui Altmõisa reklaamiposti ümber varsti kena viljapõld voogab, võib  juhtuda, et kõige alumine reklaamtahvel välja ei paista. Minu meelest see vili viskab tundidega kasvada. Aga no, siis vaatame jälle edasi.

Koogi pilt suvekohviku reklaamtahvlil on paari aasta tagune maasikatordikonkursi võitja.  (Etteruttavalt olgu öeldud, et sel aastal on maasikapidu 7. juulil TAAS MAASIKAD, aga sellest peatselt mõnes järgmises postituses pikemalt.)

Oleme suviti hoidnud Altmõisas seda liini, et kes uksest sisse astub ja kohvi-kooki-jooki tahab, siis ta seda ka saab. Talvel muidugi ka, aga siis on käijaid loomuldasa vähem, kuigi vahel ikka keegi astub sisse ja imestab – teil on lahti ja pannkooki saab ka?

Enamasti on Altmõisa külalistemajas koolitusgruppe, seminare, suvepäevalisi, linnuvaatlejaid. Muidugi mitte kõik korraga, enamasti ühe grupi kaupa ikka. Nemad ajavad oma asja kas saalis või õues, igal juhul on tegemist sihiteadliku seltskonnaga, kelle söögiajad ja menüüd ja päevaplaan on paigas.  Sinna vahele oleme pikkinud oma suvekohviku, sest alati on kuskil väike lauake ja eraldi nurk istumiseks. Altmõisa on parajasti niipalju suure tee pealt kõrval, et iga rändur, kes meile saabub, võetakse vastu, nagu oleks see maja kord ehitatudki tema tassi kohvi ja jäätisepalli pärast. Selles võib olla oma iva.

Meie suvekohviku alustala ongi jäätisemasin. Andku Balbiino meile andeks, aga nad lihtsalt ei ole konkurentsivõimelised meie väikese masinaga, mis sõbralikult unnates suvi läbi vaniljeplombiiri ja sidruniga vaarikasorbetti ja astelpajujäätist ja maasikamaiust ketrab. Tervist ja pikka iga talle, sest enam ei kujuta ette elu ilma Altmõisa oma jäätiseta.

Jäätisega käib vältimatult kaasas krõbe mandlibesee, sest jäätise valmistamise käigus tekib tohutul hulgal munavalget. Muidugi, mida sellest niipalju rääkida, aga ma pole kusagil paremat beseed saanud. Ikka pannakse beseesse tohutul hulgal valget suhkrut, nii et sa enam mingit muud maitset ei tunnegi ja hakkad arvama, et viibid tuhande ja ühe öö muinasjutus keset idamaa maiustusi. Meie oleme oma besee timminud kergelt beežikaks, pisut mõrkjaks ja kui välja tuleb, siis ka lillekujuliseks. Viimane sõltub kuu kaugusest maast, õhurõhust, õhuniiskusest ja veel hulgast inimvõimete piiridest väljaspool asetsevatset teguritest, mis kõiki korraga peavad soodustavalt kokku langema. Enamasti langevad kah. Püüame oma beseed kotikestega müügil  hoida, et külastajad saaksid seda kaasa osta.

Kui maasikapavlova aeg kätte jõuab, on mõlemad käsitöötooted, nii jäätis kui besee, meie suvekohvikus kõrges hinnas. Kannatust!

Haapsalu kandis on koogimajandus tänu Nadja kookidele nii heal järjel, et väärikalt esinemiseks tuleb meil tõsiselt pingutada. Üks tõeliselt hea kook peaks olema magus ja hapukas, kohev ja kihiline, puhaste selgete maitsetega ja väike meeldiv üllatus kõige selle juures oleks teretulnud.  Ja vahukoorega ei tohi koonerdada. Eks me siis mõtle selles võtmes. Kohe hakkame rabarberiga pihta. Kõlab paljutõotavalt.

Siin võib tekkida ekslik arvamus,  et elu ongi meil ainult magus. Kinnitan – kergemat praadi, vahvat hooajasuppi, suuri ja väikesi pannkooke ja mitte ainult neid, saab ka. Ja muidugi aastate hitti mulgiputru suitsuliha ja hapukoorekastmega. Ehkki putru on pagana raske pildistada, nii et suu vesiseks läheks.

Üldiselt hoiame menüü liikuva ja tuulesuunda järgiva.

Ka jääkülm smuuti maasikast-basiilikust-arbuusist tuleb sel aastal jälle. Ja palavate päevadega on oodata Haapsalu-Noarootsi jäätee vähendatud variante.

Seekord sedapalju.Varsti jälle kirjutan. Meil on kanauudiseid, mida ei saa endale hoida.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: